13/11/2024
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób. Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej dotykających nas chorób, które w bardzo dużym stopniu zależy od prawidłowej diety. Skutki nadciśnienia można na szczęście w pewnym stopniu kontrolować stosując dietę DASH i dziś dokładnie omówimy jak wygląda ten sposób żywienia.
Czym w zasadzie jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, gdy w trzech pomiarach wykonanych w pozycji siedzącej po kilkuminutowym odpoczynku, w odstępach co najmniej kilkudniowych, wartości ciśnienia tętniczego wynoszą 140/90 mmHg lub więcej.
A czym według definicji jest dieta DASH?
Skrót DASH oznacza dosłownie „Dietary Approaches to Stop Hypertension” – „mająca na celu zatrzymanie nadciśnienia tętniczego”. Jak sama nazwa mówi, dieta dedykowana jest osobom, które zmagają się z przedstawionym schorzeniem, ale wydaje się, że może być również świetnym wyborem dla większości z nas. Nie bez powodu, dieta DASH znalazła się na 2. miejscu w rankingu najlepszych diet utworzonego przez US News Health. Co więcej, dieta DASH zajmuje w tym rankingu czołowe pozycje przez wiele lat.
Zacznijmy od zasad diety DASH - promuje ona spożywanie warzyw i owoców, chudego mięsa, nasion, pestek, orzechów, olejów roślinnych i produktów mlecznych do jadłospisu. Zaleca również redukcję sodu w diecie do około 1500 mg / dzień. DASH kładzie nacisk na spożywanie minimalnie przetworzonej i świeżej żywności. Dieta DASH ma wiele podobieństw do niektórych innych wzorców żywieniowych, które są promowane dla zdrowia układu krążenia. Dieta DASH to kulminacja starożytnego i współczesnego świata.
Typowy poradnik dla pacjenta stosującego dietę DASH przedstawia się następująco:
- warzywa: około pięciu porcji dziennie,
- owoce: około pięciu posiłków dziennie,
- węglowodany: około siedmiu porcji dziennie,
- niskotłuszczowe produkty mleczne: około dwóch porcji dziennie,
- chude produkty mięsne: około dwóch lub mniej porcji dziennie,
- orzechy i nasiona: 2-3 razy w tygodniu.
W diecie DASH wykorzystuje się głównie złożone węglowodany z wysoką zawartością skrobi oraz błonnika. Podstawę stanowią pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych bogate w cenne składniki mineralne i witaminy. Węglowodany nieprzyswajalne to przede wszystkim warzywa oraz owoce (w dużej mierze te o niskim indeksie glikemicznym).
W przypadku tłuszczów dominują nienasycone kwasy tłuszczowe (jednonienasycone, omega-3 oraz omega-6), natomiast ograniczeniu podlegają nasycone kwasy tłuszczowe (NKT) oraz izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podstawowe źródła tłuszczów w diecie DASH to: oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona, pestki, tłuste ryby morskie.
DASH zaleca więcej porcji białek roślinnych, takich jak rośliny strączkowe, produkty sojowe, orzechy i nasiona . Białko zwierzęce w diecie powinno składać się głównie z chudego mięsa, niskotłuszczowego nabiału, jaj i ryb. Przetwory i wędliny nie są zalecane, ponieważ wykazano, że mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia (głównie ze względu na wysoką zawartość sodu).
Dieta DASH mówi również o włączeniu pewnych pokarmów bogatych w potas, wapń i magnez, ponieważ zapobiegają one dysfunkcji śródbłonka i sprzyjają rozluźnieniu śródbłonka i mięśni gładkich. Ponadto, najważniejszym składnikiem mineralnym, którego należy pilnować na diecie DASH jest sód(kluczowa składowa soli kuchennej).
Czy sól to największy problem?
To właśnie nadmierne spożycie soli jest głównym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego. Sprawa dodatkowo się komplikuje jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze dane, które wskazują, że przeciętny Polak spożywa 11g soli dziennie, czyli ponad dwa razy więcej niż zalecane spożycie dla ogółu populacji. Nie jest do końca jasne jaki mechanizm na to odpowiada. Prawdopodobnie, sód przez swoje działanie prozapalne, usztywnia naczynia krwionośne i w konsekwencji powoduje nadciśnienie. Jeśli dołożymy do tego inne czynniki ryzyka, czyli niską aktywność fizyczną, nadmierną masę ciała, spożywanie alkoholu, czy niedostateczne spożycie potasu – mamy bardzo duże szanse, że nadciśnienie tętnicze dotknie również nas.
Badanie DASH
Jedno z najpopularniejszych badań w temacie diety DASH przeprowadzono pod koniec ubiegłego wieku. Badanie DASH zostało wykonane wśród459 dorosłych pacjentów. Było wykonane na potrzeby Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych. Pacjenci niestosowali leków hipotensyjnych. Wśród nich znajdowali się zarówno pacjenci z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, jak i z ryzykiem jego rozwoju. Badanie trwało 11 tygodni. Grupa pierwsza (kontrolna) spożywała typowo amerykańską dietę, grupa druga dietę podobną, która zawierała więcej warzyw oraz owoców, a grupa trzecia dietę DASH. W wyniku stosowania diety DASH uzyskano istotne obniżenie ciśnienia skurczowego, średnio o 6 mm Hg oraz ciśnienia rozkurczowego o około 3 mmHg, a efekty były widoczne już po 2 tygodniach od rozpoczęcia badania. Największy spadek obserwowano u pacjentów z umiarkowanym nadciśnieniem, u których ciśnienie skurczowe zmniejszyło się o 11 mm Hg, a rozkurczowe o 6 mm Hg.
Podsumowanie:
Czy dieta DASH jest remedium na nadciśnienie tętnicze? Sama w sobie może łagodzić objawy i obniżać ciśnienie, ale najlepiej połączyć ją z odpowiednim leczeniem i aktywnością fizyczną. Dieta DASH opiera się na podstawach zdrowego, racjonalnego żywienia więc może okazać się świetnym sposobem odżywiania dla większości populacji.
Piśmiennictwo:
1) Appel LJ, Moore TJ, Obarzanek E, Vollmer WM, SvetkeyLP, Sacks FM, Bray GA, Vogt TM, Cutler JA, Windhauser MM, Lin PH, Karanja N. Aclinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. DASHCollaborative Research Group. N Engl J Med. 1997 Apr 17;336(16):1117-24. doi:10.1056/NEJM199704173361601. PMID: 9099655.
2) Challa HJ, Ameer MA, Uppaluri KR. DASH Diet To StopHypertension. 2021 May 19. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL):StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 29494120.
3) Campbell A. P. (2017). DASH Eating Plan: An EatingPattern for Diabetes Management. Diabetes spectrum : a publication of theAmerican Diabetes Association, 30(2), 76–81.https://doi.org/10.2337/ds16-0084
4) https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/dash-eating-plan
5) Tykarski A, Narkiewicz K, Gaciong Z, Januszewicz A,Litwin M, Kostka-Jeziorny K. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym —2015 rok. Nadciśnienie Tętnicze w Prakt. 2015;1(1):1-70.
6) Willebrand R, Kleinewietfeld M. The role of salt forimmune cell function and disease. Immunology. 2018;154(3):346-353.doi:10.1111/imm.12915
7) Kirabo A. A new paradigm of sodium regulation ininflammation and hypertension. Am J Physiol Integr Comp Physiol.2017;313(6):R706-R710. doi:10.1152/ajpregu.00250.2017
8) Kotchen TA, Cowley AW, Frohlich ED. Salt in Health andDisease — A Delicate Balance. N Engl J Med. 2013;368(13):1229-1237.doi:10.1056/NEJMra1212606
9) Organization World Health. Sodium Intake forAdults and Children. Geneva; 2012.
10) Aburto NJ, Ziolkovska A, Hooper L, Elliott P,Cappuccio FP, Meerpohl JJ. Effect of lower sodium intake on health: systematicreview and meta-analyses. BMJ. 2013 Apr 3;346:f1326. doi: 10.1136/bmj.f1326.PMID: 23558163; PMCID: PMC4816261.
11) Stamler J,Rose G, Stamler R, Elliott P, Dyer A, Marmot M. INTERSALT study findings.Public health and medical care implications. Hypertension.1998;14(5):570-577.
Sprawdź więcej artykułów w naszej bazie wiedzy
Truskawki: Pyszny sposób na zdrowie i urodę
Gdy przychodzi lato, nie ma mowy, aby Polacy nie rozmawiali o truskawkach. Te owoce charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych przy jednocześnie niskiej kaloryczności (zaledwie 33 kcal na 100 gramów), co niesie ze sobą sporo zalet.
Żywienie i suplementacja w cukrzycy
Odpowiednia dieta i suplementacja to fundament w terapii cukrzycy. Zbilansowany jadłospis, oparty na produktach o niskim indeksie glikemicznym, zdrowych tłuszczach i błonniku, wspiera kontrolę glikemii, poprawia samopoczucie i chroni przed powikłaniami.
Inozytol – suplement o ogromnym potencjale w PCOS
Inozytol, należący do grupy witamin B, zdobywa coraz większe uznanie jako suplement wspierający zdrowie kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników). Jego szczególne właściwości, zwłaszcza w formie myo-inozytolu, wpływają na lepsze dojrzewanie oocytów oraz poprawę funkcji komórkowych. Działa on jako składnik wspomagający równowagę hormonalną, a także poprawia wrażliwość na insulinę, której zaburzenia są powszechne przy PCOS.
Cynamon: Naturalny sposób na lepszą gospodarkę cukrową
Szukając skutecznego leku na różne dolegliwości często nie zwracamy uwagi na bardzo proste elementy codziennej diety, które mogą wspomóc profilaktykę lub proces leczenia danego schorzenia.
Czy owoce są przyczyną otyłości?
Często można usłyszeć, że to owoce, a w zasadzie cukier w nich zawarty jest jedną z przyczyn otyłości i należy bezwzględnie zaprzestać jego konsumpcji oraz ograniczać w diecie te grupę produktów spożywczych. Jednak warto pamiętać, że między owocami i cukrem nie należy stawiać znaku równości.
„Jem mało i nie chudnę” – czy to w ogóle możliwe?
Patrząc czysto teoretycznie, redukcja masy ciała jest bardzo prostym procesem. Ciało każdego z nas podlega zasadom termodynamiki. Mówiąc wprost, najważniejszy jest bilans energetyczny. Jeśli dostarczasz tyle samo energii ile wydatkujesz, masa ciała nie ulegnie zmianom. Wzrost masy ciała oznacza, że spożywasz więcej energii niż wydatkujesz. Spadek masy ciała oznacza, że jesteś w deficycie energetycznym. Calories in, calories out, czyli teoria wyjaśniająca, że to kalorie spożywane i wydatkowane są najważniejsze w kontroli masy ciała, ma ogromne poparcie w literaturze naukowej.
o siebie.
Zrób to teraz.
w zdrowie swoich pracowników