15/11/2024
Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu – białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, czyli maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Celiakia nie jest alergią, choć często jest z nią mylona.
Diagnoza i opis choroby
Nieleczona celiakia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włącznie z osteoporozą, zaburzeniami psychicznymi, zmniejszeniem płodności i nowotworami układu pokarmowego. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Celiakia to jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych człowieka, która dotyka co najmniej 1 na 100 osób i może ujawnić się w każdym wieku.
Prawidłowa diagnoza celiakii polega na oznaczeniu przeciwciał z krwi i wykonaniu biopsji jelita cienkiego. Należy pamiętać, aby bez konsultacji z lekarzem gastroenterologiem i bez dalszych badań nie wprowadzać diety bezglutenowej, gdyż uniemożliwi to postawienie prawidłowego rozpoznania.
Choroba zostaje zapoczątkowana poprzez kontakt glutenu z błoną śluzową jelita. Prezentacja białka gliadyny i aktywacja limfocytów T stanowi kluczowe wydarzenie w patogenezie celiakii. Białka glutenu nie są w pełni trawione przez enzymy żołądkowe, jelitowe i trzustkowe u pacjentów z celiakią. Bogaty w prolinę i glutaminę polipeptyd stanowi fragment glutenu odpowiedzialny za wywołanie kaskady odpowiedzi immunologicznej. Pod wpływem transglutaminazy tkankowej (autoantygenu celiakii) ulega on procesowi deamidacji do ujemnie naładowanego kwasu glutaminowego. Powstałe w wyniku tego procesu białka stają się silnie immunogenne. Ważną rolę w odpowiedzi immunologicznej odgrywają cytokiny. Produkcja cytokin zależna od limfocytów T i makrofagów prowadzi do histologicznych zmian chorobowych.
W zależności od obrazu klinicznego i dynamiki procesu chorobowego wyróżniono: postać klasyczną choroby (pełnoobjawową) oraz postacie atypowe: niemą (asymptomatyczną) i utajoną. Postać klasyczna celiakii odnosi się do przypadków, w których obserwuje się typowe objawy z biegunką i zespołem złego wchłaniania. W postaci atypowej choroby objawy żołądkowo-jelitowe są nieobecne lub mniej wyraźne a dodatkowo mogą pojawić się: niedokrwistość z niedoboru Fe, wczesna osteoporoza, zmiany skórne, niepłodność, skłonność do poronień. Celiakia jest definiowana jako niema, gdy typowa enteropatia jest widoczna u pacjentów pozornie zdrowych. Klasyczna postać celiakii rozpoczyna się w wieku 6 miesięcy – 2 lat. Dominują objawy ze strony przewodu pokarmowego – przewlekłe biegunki o typie tłuszczowym. Wtórnie rozwijają się objawy zespołu złego wchłaniania: niskorosłość, niedobór masy ciała, hipoproteinemia, niedokrwistość, niedobór witamin i pierwiastków śladowych. Powszechnym problemem chorych z chorobą trzewną są zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne (padaczka, ataksja, bóle głowy, zespół ADHD, stany depresyjne). U dzieci dominującymi lub nawet jedynymi objawami mogą być: niski wzrost, niedobór masy ciała, niedokrwistość niedobarwliwa, drażliwość, męczliwość. U dzieci starszych i osób dorosłych choroba może przebiegać pod postacią zmian skórnych, opryszczkowego zapalenia skóry.
Dieta bezglutenowa
To co najważniejsze z punktu żywieniowego, celiakia oznacza całe życie bez glutenu. Na razie nie wynaleziono innego leku niż dieta, choć prace naukowców w tym zakresie ciągle trwają. W diecie bezglutenowej bezwzględnie zabronione jest spożywa nie produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień oraz zwykły owies (ze względu na silne zanieczyszcznie innymi zbożami), a także pszenżyto, orkisz, samopszę, płaskurkę i inne dawne odmiany pszenicy. Zakaz dotyczy nawet śladowych ilości tych zbóż. W diecie bezglutenowej warto uwzględnić różnego rodzaju nasiona i ziarna bogate w składniki mineralne i witaminy. Do diety należy włączyć więcej kaszy gryczanej, jaglanej, niełuskanego ryżu, amarantusa, sorgo, quinoa. Glutenu nie zawierają żadne orzechy, a także ziarna: soi, soczewicy, ciecierzycy, sezamu, siemienia lnianego i słonecznika. Unikanie glutenu może wiązać się z niskim spożyciem pełnych ziaren (w tym błonnika) i tym samym skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Rozpoczynając swoją przygodę z dietą bezglutenową warto zasięgnąć porady eksperta (dietetyka), który przekaże wskazówki bądź gotowy jadłospis, aby uniknąć niedoborów.
Pierwszy etap stosowania diety bezglutenowej, bezpośrednio po rozpoznaniu choroby, powinien obejmować również cechy diety lekkostrawnej. Kosmki jelitowe chorego są zazwyczaj mocno zniszczone dlatego warto przez pierwsze tygodnie lub miesiące unikać posiłków wzdymających, ciężkostrawnych oraz potraw smażonych. Prawidłowe stosowanie diety bezglutenowej powoduje odbudowę struktury błony śluzowej jelita. W drugim etapie, kiedy kosmki jelitowe zregenerowały się, dieta powinna spełniać wszystkie zasady racjonalnego żywienia, które dotyczą ludzi zdrowych.
Jedynie bezwzględne przestrzeganie diety bezglutenowej spowoduje odbudowę kosmków i powrót chorego do zdrowia. Absolutnie niedozwolone jest przerywanie diety czy „podjadanie” glutenowych produktów od czasu do czasu. Nawet minimalne ilości glutenu działają na organizm toksycznie i choć chory może pozornie nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych, glutenowe „grzechy” powodują stan zapalny i duże spustoszenie w organizmie.
Problem, o którym się nie mówi
Często, szczególnie po diagnozie, wśród chorego i jego rodziny pojawia się obawa i lęk. Celiakia jest chorobą specyficzną – choć nieuleczalna (bo na całe życie), to jednak wcześnie wykryta bardziej niż chorobę przypomina po prostu trwałą cechę organizmu – całkowite wyeliminowanie glutenu pozwala bowiem cieszyć się zdrowiem i samopoczuciem nie gorszym niż u osób, które celiakii nie mają zaburzenia psychiczne w celiakii są najczęściej konsekwencją świadomego lub nieświadomego nieprzestrzegania diety. Najważniejsze obok prawidłowego rozpoznania i skrupulatnego leczenia dietetycznego jest wsparcie udzielone choremu, poszerzanie jego świadomości zdrowotnej, wiedzy medycznej i nadzieja na satysfakcjonujące funkcjonowanie osobiste, rodzinne, społeczne w dobrym zdrowiu przez długie lata.
Podsumowanie:
Dieta bezglutenowa jest jedynym możliwym lekarstwem dla osób cierpiących na celiakie. Po zdiagnozowaniu choroby przez lekarza warto zaczerpnąć podstawowej wiedzy na temat diety bezglutenowej lub umówić się na wizytę z dietetykiem, który przedstawi najważniejsze zalecenia. Dieta bezglutenowa bywa często uboga w cenne składniki odżywcze więc warto opierać swoją dietę głównie na niskoprzetworzonych i wysokoodżywczych produktach spożywczych.
Piśmiennictwo:
1) Konińska G, Marczewska A, Sabak-Huzior P, Źródlak M. Celiakia i dieta bezglutenowa. Praktyczny poradnik. Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Wydanie XV, Warszawa 2021. (https://celiakia.pl/publikacja/poradnik-celiakia-dieta-bezglutenowa/?fbclid=IwAR2VkkHfj0sIK78GPZUv9fLBLE4pXBPPca64wo4RV9tceMTF4YtJqUCf6iM)
2) Katarzyna Gomułka, Urszula Demkow. Celiakia – etiopatogeneza, klinika i diagnostyka laboratoryjna. Borgis - Nowa Pediatria 2/2010, s. 44-49 (http://www.czytelniamedyczna.pl/3349,celiakia-etiopatogeneza-klinika-i-diagnostyka-laboratoryjna.html)
3) Lebwohl B, Cao Y, Zong G, et al. Long term gluten consumption in adults without celiac disease and risk of coronary heart disease: prospective cohort study. BMJ. 2017; 357: j1892, indexed in Pubmed: 28465308.
4) Lebwohl B, Hu F, Sampson L, et al. Low gluten diets may be associated with higher risk of type 2 diabetes. American Heart Association Meeting Report Presentation. 2017; 11.
Sprawdź więcej artykułów w naszej bazie wiedzy
Truskawki: Pyszny sposób na zdrowie i urodę
Gdy przychodzi lato, nie ma mowy, aby Polacy nie rozmawiali o truskawkach. Te owoce charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych przy jednocześnie niskiej kaloryczności (zaledwie 33 kcal na 100 gramów), co niesie ze sobą sporo zalet.
Żywienie i suplementacja w cukrzycy
Odpowiednia dieta i suplementacja to fundament w terapii cukrzycy. Zbilansowany jadłospis, oparty na produktach o niskim indeksie glikemicznym, zdrowych tłuszczach i błonniku, wspiera kontrolę glikemii, poprawia samopoczucie i chroni przed powikłaniami.
Inozytol – suplement o ogromnym potencjale w PCOS
Inozytol, należący do grupy witamin B, zdobywa coraz większe uznanie jako suplement wspierający zdrowie kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników). Jego szczególne właściwości, zwłaszcza w formie myo-inozytolu, wpływają na lepsze dojrzewanie oocytów oraz poprawę funkcji komórkowych. Działa on jako składnik wspomagający równowagę hormonalną, a także poprawia wrażliwość na insulinę, której zaburzenia są powszechne przy PCOS.
Cynamon: Naturalny sposób na lepszą gospodarkę cukrową
Szukając skutecznego leku na różne dolegliwości często nie zwracamy uwagi na bardzo proste elementy codziennej diety, które mogą wspomóc profilaktykę lub proces leczenia danego schorzenia.
Czy owoce są przyczyną otyłości?
Często można usłyszeć, że to owoce, a w zasadzie cukier w nich zawarty jest jedną z przyczyn otyłości i należy bezwzględnie zaprzestać jego konsumpcji oraz ograniczać w diecie te grupę produktów spożywczych. Jednak warto pamiętać, że między owocami i cukrem nie należy stawiać znaku równości.
„Jem mało i nie chudnę” – czy to w ogóle możliwe?
Patrząc czysto teoretycznie, redukcja masy ciała jest bardzo prostym procesem. Ciało każdego z nas podlega zasadom termodynamiki. Mówiąc wprost, najważniejszy jest bilans energetyczny. Jeśli dostarczasz tyle samo energii ile wydatkujesz, masa ciała nie ulegnie zmianom. Wzrost masy ciała oznacza, że spożywasz więcej energii niż wydatkujesz. Spadek masy ciała oznacza, że jesteś w deficycie energetycznym. Calories in, calories out, czyli teoria wyjaśniająca, że to kalorie spożywane i wydatkowane są najważniejsze w kontroli masy ciała, ma ogromne poparcie w literaturze naukowej.
o siebie.
Zrób to teraz.
w zdrowie swoich pracowników